„Jelenleg a hatástanulmányok elkészítésén dolgozik egy bukaresti cég", számolt be a hosszadalmas eljárás pillanatnyi helyzetéről Szűcs Zsigmond, a polgármesteri hivatal beruházásokért felelős osztályának vezetője. A hatástanulmánnyal együtt készülnek a technikai tervek. Amikor ezek elkészülnek, a városi tanácsnak el kell fogadnia őket.
„Optimális esetben akár jövőre el is kezdhetnénk a kivitelezést" mondja Szűcs. „Csakhogy a már említett szakvélemény szerint a teljes beruházás közel 10,5 millió lejbe kerül", tette gyorsan hozzá. Ekkora összeget, 2,3 millió eurót, pedig a Szatmárnémeti Polgármesteri Hivatal nem tud saját forrásaiból előteremteni. Megoldást kormánytámogatás vagy hitel jelenthet. Előbbi bizonytalan, utóbbi esetben pedig a város túllépné a törvény által megengedett hitelhatárt.
„Amennyiben a szükséges pénz rendelkezésünkre állna, akkor egy év alatt be lehetne fejezni a munkát. Ellenkező esetben ez két, három, akár négy évig is elhúzódhat", mondja a szakember.
Mivel a 2010-es felmérés szerint a hídnak komoly statikai problémái nincsenek, a munkálatok során nem kell teljes lezárásra számítani. „Ez teljesen megbénítaná a város közlekedését", véli Szűcs.
A Golescu-híd öt évvel ezelőtti felújítása után az 1980-as évek végén épült Decebal-híd modernizálása van soron. Az akarat megvan, a tervek készülnek, a pénz.... nos, az hiányzik.
decebal hid from Szatmar.ro on Vimeo.